Tipy do výuky

Karambolage: der Bierkrug


4.5.2017

Video: Jeden z dalších dílů Karambolage se zabývá otázkou, proč se dříve pilo pivo z nádoby opatřené víkem.

Handout začátečníci

Handout pokročilí

Karambolage: Neuschwanstein


3.4.2017

Video: Další pokračování pořadu Karambolage představí jeden z největších turistických „taháků“ v Německu – zámek (nebo hrad?!) Neuschwanstein.

Handout začátečníci

Handout pokročilí

Karambolage: Eisbein


14.3.2017

Video: Další pokračování pořadu Karambolage se věnuje vepřovému kolenu, německy Eisbein, vydatnému pokrmu oblíbeném nejen v Německu. Divák se dozví, co má vepřové koleno společné s ledem.

Handout

Vater und Sohn


8.3.2017

Vater und Sohn, kreslené příběhy od Ericha Ohsera, se výborně hodí do výuky. Studenti jednoduše převypráví daný příběh. I v řadě českých knihoven jsou k dipozici zdidaktizovaná vydání těchto příběhů. „Kmenovým“ vydavatelstvím příběhů je Südverlag.

Zehn kleine Jägermeister


23.2.2017

Video: známá píseň německé skupiny Die Toten Hosen.

Úkol: Při prvním zhlédnutí videa studenti doplní chybějící slova z nabídky dole v handoutu. Po druhém zhlédnutí videa přiřadí těmto slovům české ekvivalenty.

Handout

Jak pomocí sloves finden, mögen a gefallen říci, co nebo kdo se mi (jak) líbí


19.2.2017

Úkol: poskládat z jednotlivých lístečků (1 lísteček = 1 slovo) celé věty.

Handout

Karambolage


13.2.2017

Francouzsko-německá televize ARTE vysílá každý týden pořad Karambolage, který obsahuje několik krátkých videí, která se věnují zvláštnostem německé a francouzské kultury. Zajímavé informace jsou divákovi prezentovány s nemalou dávkou velmi vkusného francouzského humoru (a pouze minimální dávkou francouzského akcentu). Včera byl odvysílán již 419. díl. Novější videa lze zhlédnout na youtube kanálu Karambolage auf Deutsch – ARTE nebo přímo na stránkách stanice ARTE, kde jsou i transkripce k jednotlivým videím. Starší pořady je možné zakoupit na DVD.

Ivan Trojan ve filmu Jedna ruka netleská


12.2.2017

Video: scéna z filmu Jedna ruka netleská (2003), kde Zdeněk alias Ivan Trojan je natolik fascinován Adolfem Hitlerem, že několikrát dokonce „přepne“ do němčiny.

Úkol: spojit výrazy a poté přeložit celé věty do češtiny

Handout

 

Jak se naučit správně vyslovovat německé „e“ s Lídou Baarovou


12.2.2017

Lída Baarová se ve stejnojmenném filmu (2016) pokouší správně vyslovit německé „e“, poté co získá angažmá u německého filmu. Pro svou „pražskou němčinu“ sklízí ze začátku jen výsměch, problém vyřeší až hodiny tréninku výslovnosti s učitelkou němčiny. Jedná se o scény zhruba od 7. minuty filmu do 12:30. Video může studentům výborně posloužit jako „důkaz“, že výslovnost německého „e“ ne radno podceňovat.

Audio-detektivky zdarma


9.2.2017

Německé vydavatelství Cornelsen poskytuje ke svým detektivkám ve zjednodušené němčině zdarma ke stažení příslušné audioknihy.

Slovní „puzzle“


9.2.2017

V knize 111 her pro atraktivní výuku němčiny se mi osvědčila hra na stranách 28-29. Jedná se v podstatě o slovní „puzzle“, kdy se k sobě přiřazují dvojice slov na základě významu. Z malých čtvercových kartiček tak nakonec vznikne jeden velký čtverec. Na stránkách vydavatelství si lze kartičky zdarma stáhnout.

Procvičování slovíček mimo učebnici


9.2.2017

Slovíčka nad rámec učebnice po výuce zanáším do souboru online aplikace Tabulky Google, který sdílím s klientem. Oba tak máme prakticky odkudkoliv (např. přes mobil) k souboru přistup, což lze mimo jiné efektivně využít v hodině k namátkovému zkoušení. Do tabulky podle potřeby doplňuji i příklady použití ve větách (viz obrázek). Zhruba jednou za tři měsíce pak z těchto vět vyrobím jednoduchý test na doplnění chybějících slov.

Der Untergang


8.2.2017

Video: známá scéna z filmu Der Untergang (2004) včetně německých titulků

Úkol: přiřadit k českým slovíčkům německé ekvivalenty

Handout